Koniec lipca to czas w którym dubelty opuszczają swoje miejsca lęgowe. Mogłoby się wydawać, że po pracowitym sezonie, czeka nas zasłużony odpoczynek, z dala od wściekle atakujących chmar komarów i gzów. .Nic bardziej mylnego. Lipiec to czas sianokosów, czyli przygotowania dogodnych warunków dla ptaków na przyszły rok. Dodatkowo, w miejscach, w których prowadzimy badania naukowe, przeczesujemy wysokie trawy w poszukiwaniu urządzeń elektronicznych dostarczających nam ważnych informacji dotyczących biologii dubeltów.
Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, w projekcie LIFE wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki, które dostarczają ważnych informacji dotyczących m.in. wybiórczości siedliskowych ptaków, czy przebiegu ich lęgów. Wśród tych urządzeń są np. loggery temperaturowe, umieszczane w gniazdach wysiadujących samic, które oprócz rytmu inkubacji, wskazują czy dany lęg zakończył się sukcesem, czy też stratą. Nagły spadek temperatury w gnieździe, w godzinach nocnych, wskazuje na utratę lęgów w wyniku działania drapieżników naziemnych takich jak lis czy jenot. Utrata lęgów w ciągu dnia z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na drapieżnictwo ptaków, choć zdarzają się też ataki lisów aktywnych w porze dziennej. Wyszukiwanie tych loggerów nastręcza sporo trudności zarówno w wysokich trawach jak i na świeżo skoszonej łące. Mając na uwadze dobrostan ptaków, staramy się zdjąć z nich nadajniki GPS. Założone nadajniki spełniły swoją rolę i dostarczyły nam szeregu informacji obejmujących cały okres lęgowy. W chwili obecnej, pomimo niewielkiej wagi mogły by stanowić niepotrzebne obciążenie ptaków w czasie ich i tak niełatwych wędrówek na zimowiska. Część ptaków wyposażona została w specjalne innowacyjne szelki, które samoczynnie pękają, uwalniając ptaki od nadajników, pozostałe staramy się odławiać w bezpieczne pułapki zatrzaskowe dedykowane ptakom siewkowym. Przypominamy, nasze dubelty lecą na zimowiska tzw. lotem non stop. Po około 3-4 dniach nieustannego lotu docierają do zachodniej i środkowej Afryki, pokonują przy tym dystans od 4 do nawet 6 tyś km.
3 Komentarze
Rolnictwo, które należy bez wątpienia do najważniejszych gałęzi naszej gospodarki. Przede wszystkim dostarcza nam pożywienia. Oprócz tej podstawowej funkcji spełnia bardzo ważną rolę w kształtowaniu klimatu i utrzymaniu różnorodności biologicznej. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy jak zmienia się krajobraz na wsi. Tradycyjne rolnictwo oparte na zróżnicowanej uprawie i hodowli zanika i jest zastępowane przez jednolite uprawy wielkoobszarowe. Znikają zadrzewienia śródpolne miedze i niewielkie oczka wodne, a wraz z nimi z naszego krajobrazu znikają cenne gatunki roślin i zwierząt. Porzucone na skutek zaniechania hodowli koni i bydła, niegdyś koszone łąki zarastają roślinnością zielną i krzewiastą przyczyniając się tym samym do zaniku cennych siedlisk ptaków związanych z ekstensywnym rolnictwem. Niestety ma to też przełożenie na samo rolnictwo. Zanik bioróżnorodności i postępujące zmiany klimatyczne negatywnie odbijają się na produkcji rolnej. Co raz częściej mamy do czynienia z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak susze, powodzie czy też gwałtowne zmiany temperatur. Wpływają one bezpośrednio na zdolności produkcyjne, a co za tym idzie na dobrobyt samych rolników i ich rodzin.
|
Archiwa
Luty 2023
Kategorie
Wszystkie
|