Ekspercka grupa wdrażania KPONATURA koordynować będzie prace Grupy Roboczej KPO, która będzie nadzorować merytorycznie implementację KPO, głównie w pierwszym etapie, poprzez nadzór niniejszego projektu. Tym samym Grupa Robocza KPO dostarczy technicznej wiedzy w zakresie badań, realizacji działań ochronnych i monitoringowych. Rolą grupy będzie rewizja procesu wdrażania KPO i jego skuteczności na podstawie raportów o stanie populacji i efektywności zabiegów ochronnych. Raporty będą przygotowywane przed każdym spotkaniem, przez Koordynatora Krajowego. Eksperci będą również brać udział w pracach nad aktualizacją KPO na kolejne 5 lat realizacji. Grupa robocza będzie się spotykać raz w roku, w okresie jesienno-zimowym, razem z corocznym seminarium praktyków ochrony dubelta.
|
Coroczne sympozja praktyków ochronyCelem sympozjów jest wymiana doświadczeń, propagowanie najnowszej wiedzy oraz roczne podsumowanie wykonanych działań w ramach KPO.
Sympozja będą odbywać się w lokalizacjach umożliwiających wizję terenową miejsc występowania dubelta na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Pierwsze sympozjum w 2019 r. będzie zorganizowane jako inauguracja projektu, a ostatnie w 2022 r. będzie jednocześnie końcowym seminarium projektu. Każde z sympozjów będzie również okazją do spotkania Grupy Roboczej KPO Dubelta. Realizacja KPO będzie prowadzona przy pomocy wielu osób zaangażowanych w monitoring, bezpośrednie działania ochronne, badania czy kontrolę wymagań ustawowych. Coroczne sympozja będą platformą do wymiany doświadczeń między praktykami i badaczami gatunku z różnych regionów, okazją do poznania najnowszej wiedzy nt. gatunku oraz zapoznaniem się z raportem z wykonanych w poprzednim roku działań. |