Przewidujemy następujące rezultaty projektu:
- Zatrzymanie spadku i ustabilizowanie trendu populacji dubelta do końca trwania projektu.
- Lepsze zarządzanie na łącznej powierzchni 300 ha.
- Zakup 60 ha ziemi na Lubelszczyźnie i 30 ha na Podlasiu.
- Poprawa warunków hydrologicznych poprzez instalację 25 śluz na Lubelszczyźnie i przygotowanie audytu hydrologicznego dla zbiornika Siemianówka na Podlasiu.
- Odtworzenie 30 ha porzuconych łąk na Podlasiu i 45 ha na Lubelszczyźnie.
- Wprowadzenie wypasu 65 krów, 10 koni, budowa 12 brodów i 25926 m ogrodzenia.
- Zmniejszenie populacji lisów 600 osobników/ rok wokół stałych miejsc lęgowych, na obszarze ok. 3000 ha.
- Współpraca z rolnikami w celu dostosowania użytkowania terenu do modeli gospodarowania gruntami, opracowanych w ramach krajowego programu ochrony dubelta. Kontakt z ok. 300 rolnikami w 16 ostojach, w wyniku czego około 10% rolników zmieni system zarządzania, a 75% zrozumie wymagania siedliskowe dubelta.
- Identyfikacja preferencji siedliskowych i zasobów pokarmowych dubeltów, ze szczególnym uwzględnieniem samic, z podziałem na stanowiska zlokalizowane na torfowiskach w dolinach rzecznych, torfowiskach poza dolinami rzecznymi oraz w dużych dolinach rzecznych.
- Ocena zagrożeń na stanowiskach lęgowych na Białorusi, ważna ze względu na udokumentowaną wymianę osobników i prawdopodobną imigrację ptaków z Białorusi wspierających polską populację.
- Przedstawienie zmian legislacyjnych mających na celu poprawę stanu siedlisk i produktywności dubelta w Polsce.
- Monitoring ornitologiczny, botaniczny, społeczno-gospodarczy, ekosystemów, hydrologiczny i drapieżnictwa w miejscach realizacji projektu. Proponowany projekt przewiduje poprawę warunków siedliskowych dla powiązanych gatunków priorytetowych, tj. czajki, rycyka, kszyka, krwawodzioba i innych.
- Promocja projektu i wymiana doświadczeń w postaci zasobów internetowych i materiałów promocyjnych oraz spotkań praktyków ochrony przyrody w Polsce i za granicą. Ochrona dubelta będzie również promowana w mediach.
- Organizacja programu prac dla grupy roboczej nadzorującej wdrażanie krajowego programu ochrony i projektu. W ramach tego działania zostanie zaktualizowany krajowy program ochrony, co będzie stanowić podstawę strategii "After-LIFE".